Lék na uspěchaný svět: objevte skutečný odpočinek
„Brzo ráno přicházím do práce a zastavím se nejdřív v deset. Pak už toho moc neudělám, jsem vyšťavený.“
„O pauzách v práci si tak maximálně odskočím, dojdu pro kafe a jedu dál. Pak přijdu domů a občas se mi stává, že sednu na gauč a čumím dlouho do blba, v horším případě strávím hodinu na sociálních sítích, protože na nic jiného nemám energii.“
„V práci se odpoledne špatně soustředím, takže prokrastinuji a práci pak dodělávám večer. Často nemůžu usnout, protože myslím na to, co všechno musím ještě udělat.“
Máte v sobě podobný příběh? Nejste sami, kdo se celé dny za něčím žene, neustále myslí na práci a večer padá únavou. Na konzultacích, při koučinku, ale i na školeních o time managementu, stresu a duševní pohodě téma potřeby lepšího odpočinku slýchám čím dál tím častěji. Žijeme ve světě, který je orientovaný na výkon a úspěch, možná mezi tím vším zapomínáme, že jsme především lidi, a že odpočinek není flákání se, nebo volitelná činnost. Je to nezbytná součást dne. Odpočíváte, abyste mohli fungovat, ne proto, že už nemůžete.
Chcete být produktivní? Na chvilku se zastavte.
Ano, slyšíte správně. Pokud chcete podávat větší výkon, musíte o to více odpočívat. Odpočinek je zdrojem nové energie, kterou potřebujete. Když jdete dlouhou túru přírodou, taky si občas potřebujete sednou na pařez, abyste ulevili nohám a nabrali novou sílu na další kopec. Stejně tak když pracujete hlavou, je potřeba nabrat novou sílu. Ne fyzickou, ale hlavně tu kognitivní.
Chcete-li být více produktivní, je potřeba na to někde najít nové zdroje, zvětšit baterky. Protože když začnete víc pracovat, aniž byste více nedobíjeli, pojedete na dluh, a to vás mílovými kroky začne přibližovat k vyhoření. Krátkodobě to určitě zvládnete, prostě zatnete zuby a jedete. Na dlouhodobý chronický stres a zátěž ale nejsme stavěni.
Kolikrát už jsem slyšela: „Nemůžu si dát pauzu na oběd, mám moc práce!“ Nebo: „Mám toho teď hodně, tak si dávám budíka na dřív a míň spím, abych toho stihla víc.“
Věřte mi, tím, že přestanete spát, jíst a zároveň i odpočívat vám více produktivity nepřinese, naopak. Bez odpočinku a pořádného spánku budete pomalejší, bude vám to méně myslet, kreativita půjde do kopru a pravděpodobně se sníží i celkový pocit spokojenosti.
Odpočinek není jen jeden, myslete na to, co potřebujete kompenzovat
Říkáte si, že přeci odpočíváte, když spíte? Spánek není jedinou formou odpočinku. Dr. Saudra Dalton – Smith mluví dokonce o sedmi druzích odpočinku. Jaký odpočinek potřebujete zrovna teď vy?
Kniha The Sacred Rest se zrodila z osobní zkušenosti. Dr. Dalton-Smithové, internistky, která pracuje na plný úvazek a zároveň je manželkou a matkou dvou chlapců. Autorka sama sklouzává z okraje vyhoření a riskuje sdílení vlastního příběhu bez příkras.
Tvrdí, že spánek není odpočinek. Alespoň to tedy není jediný druh odpočinku. Spánek a odpočinek vnímá jako různé části složitého systému, které jsou navrženy tak, aby spolupracovaly a zajistily, že každá vaše část bude mít možnost regenerace a obnovy. Spánek je sice něco jiného než odpočinek, ale kvalitní spánek je výsledkem odpočinutého života.
Co je tedy odpočinek, když to není spánek? Podle Dr. Dalton – Smith existuje sedm druhů odpočinku. Jaká část vás je vyčerpaná? Jaké výzvy obsahují vaše dny? Podle toho, co potřebujete kompenzovat zvolte druh odpočinku, který zrovna potřebujete.
„Pokud je vaše práce psychicky vyčerpávající, ale fyzicky nenáročná, fyzický odpočinek vám nepřinese pocit odpočinku. Duševní odpočinek je to, co je zapotřebí, aby se vaše duševní zásoba vrátila na zdravou úroveň. Pokud trávíte většinu dne zíráním na jasnou obrazovku počítače nebo slyšíte neustálý hluk, vaše tělo bude potřebovat smyslový odpočinek, aby se cítilo obnovené. Pokud vás okolnosti nutí bojovat s vírou a smyslem života, vaše duše bude toužit po duchovním odpočinku, aby se vrátila na místo klidné spokojenosti.“
Dr. Saundra Dalton-Smith
Co znamená skutečný odpočinek
Skutečný odpočinek není jen o nicnedělání. Je to obnově a regeneraci, jak těla, tak i mysli. Každý z nás v průběhu dne hledá činnosti, které mu uleví od stresu. Často přijdeme domů a říkáme: “Mám dost, musím si trochu odpočinout.” Jak ale vypadá pořádný odpočinek? Skutečný odpočinek je proaktivní a vědomá činnost. Je potřeba si vybrat, jaký typ odpočinku pro sebe zrovna teď potřebujete. Odpočinek má totiž více podob.
Nejde jen o fyzickou nečinnost, ale o hlubokou mentální regeneraci. Vědomý odpočinek zahrnuje vědomé přítomné okamžiky, během nichž se můžeme propojit se svými skutečnými potřebami. Skutečně jste fyzicky unavení, a tak potřebujete jen tak polehávat? Nebo máte sedavé zaměstnání, fyzicky jste se v průběhu dne moc neunavili, ale celý den jste museli řešit složité problémy, a tak potřebuje spíše odpočinout hlavě? Skutečný odpočinek pro nás každý den může být něco jiného, ale vždy byste se měli cítit fyzicky i mentálně osvěžení.
Skutečný odpočinek znamená, že se odpojíte od práce. Odpojení znamená práci nevykonávat, neodbíhat k ní a hlavně o ní ani nepřemýšlet. Změna činnosti z jednoho druhu práce na druhou není odpočinek. Například když něco důležitého v práci tvoříte a řeknete si: “Jdu si na chvilku odpočinout k e-mailům.” Jasně, trochu si kognitivně ulevíte, ale není to skutečný odpočinek. Pokud se večer koukáte na film, abyste si u něj odpočali a sem tam kouknete na příchozí zprávy z práce, vaše hlava podvědomě pracuje. Neodpojili jste se. Pokud jdete na procházku do přírody a u toho přemýšlíte, jak nejlépe vyřešit pracovní úkoly, není to odpočinek.
Můžete odpočívat fyzicky, ale k psychickému, mentálnímu odpočinku dochází při odpojení. Naučit se být skutečně v přítomném okamžiku vám pomůže se skutečně odpojit od práce a odpočinout si.
Proč se učit odpočívat?
Stejně jako se lidé učí, jak hospodařit s časem, neodkládat věci a efektivně plánovat, by se měli učit opravdu odpočívat. Skrze mindfulness se znovu učit vnímat své tělo a potřeby, díky tomu nepřekračovat své hranice a hlídat si svou energii.
Spánek sice není jediným druhem odpočinku, patří ale mezi základní lidské potřeby. Stejně jako bez jídla a vody zemřeme, bez spánku také. Nekvalitní spánek nám rozhodně život zkracuje. Je dobré naučit se zdravé spánkové návyky a pracovat se sebou v průběhu dne tak, aby noční odpočinek v podobě spánku byl skutečně regenerativní.
Co je a není skutečně efektivní odpočinek stojí také za prozkoumání. Skutečně je scrollování sociálních sítí něco, co vám pomůže obnovit síly? Je cigareta s kolegy venku opravdu ta pauza, kterou zrovna teď pro sebe potřebujete? Opravdu nevadí, když večer odepíšete na pár pracovních e-mailů?